Gebelikte Sağlıklı Hareket ve Değeri

Gebelikte yapılacak uygun miktarda egzersiz kendinizi iyi hissetmenizi ve sağlıklı kilo almanızı sağlayabilir.

Yapmanız gereken egzersize hekimizle birlikte karar vermeniz doğru olur; genel olrak ağırlık kaldırmayacağınız, açık havada yapılan yürüyüş ve yüzme gibi hafif egzersizler önerilir.

Bir bakışta histeroskopi

Histeroskopi, rahim boşluğunu incelemek için histeroskop olarak bilinen ince, esnek, teleskop benzeri bir alet kullanan minimal invaziv bir prosedürdür.

Histeroskopik değerlendirme, kadınlarda kısırlığa ve tekrarlayan düşüklere katkıda bulunan durumları teşhis etmek için kullanılabilir.

Uterin fibroidlerin veya poliplerin alınması gibi minimal invaziv ameliyatlar da histeroskopi ile yapılabilir.

Histeroskopinin in vitro fertilizasyon (IVF) başarı oranlarını artırdığı gösterilmiştir.

Polikistik over sendromu, hormonal dengesizliklere ve metabolizma ile ilgili sorunlara neden olan bir durumdur.

Polikistik over sendromu (PCOS), doğurganlık çağındaki her 10 kadından birinin yaşadığı yaygın bir sağlık durumudur. PCOS ayrıca diyabet, kardiyovasküler problemler, depresyon ve artan endometriyal kanser riski gibi diğer ciddi sağlık sorunlarına da yol açabilir.

Bazı araştırmalar, diyetin PKOS'un etkisini azaltmaya yardımcı olabileceğini göstermiştir. Bu makalede PCOS diyeti hakkında daha fazla bilgi edinin.

Polikistik Over Sendromu (PKOS), belirli hormonların dengede olmadığı bir durumdur. Bu dengesizlikler tipik olarak düzensiz adet döngüleri, vücutta daha yüksek bir androjen seviyesi (testosteron içeren bir tür hormon) ve yumurtalıklarda küçük kistler olarak ortaya çıkar. PKOS, aşırı yüz ve vücut kılları, akne ve ruh hali değişiklikleri gibi semptomlara neden olabilir. Ayrıca hamile kalmayı zorlaştırabilir ve tedavi edilmezse kişinin genel sağlığına önemli ölçüde zarar verebilir.

Çiftler hamile kalmaya çalıştıklarında başarılı sonuç elde edemediklerinde varsayım genellikle sebebin kadın kısırlığı olduğu yönündedir. Ancak gerçek şu ki, kısırlık vakalarının üçte biri sadece erkek faktörlerden kaynaklanıyor. Peki erkek kısırlığına ne sebep olur? Ve çiftler bunun üstesinden gelmek ve hayallerindeki aileyi kurmak için ne yapabilir?

Erkek Kısırlığına Ne Sebep Olur?

Erkek kısırlığının, düşük sperm üretimi, düşük sperm hareketliliği (spermin doğru hareket edememesi), anormal sperm işlevi ve hatta sperm doğumunu engelleyen erkek anatomisi ile sonuçlanabilecek birçok potansiyel nedeni vardır. Erkek kısırlığının en yaygın nedenlerinden bazıları şunlardır:

Bir infertilite değerlendirmesi, sizin ve eşinizin hamile kalmama nedenini bulmaya yönelik sınavları ve testleri içerir. Bir neden bulunursa, tedavi mümkün olabilir. Çoğu durumda, hiçbir neden bulunmasa bile infertilite başarıyla tedavi edilebilir.

İnfertilite değerlendirmesi yaptırmayı ne zaman düşünmeliyim?

Uzmanlar, doğum kontrolünü kullanmadan 1 yıl düzenli cinsel ilişkiye girdikten sonra hamile kalmadıysanız infertilite değerlendirmesini önermektedir. 35 yaşın üzerindeyseniz, 6 aylık bir denemeden sonra bir değerlendirme yapılması önerilir.

İleri yaşta anne olmak isteyen kadınların sayısı her geçen artmaktadır. Günümüzde bu artışın birden çok nedeni vardır. Bu nedenler arasında artan eğitim, kadın istihdamı, kariyer hedefleri, doğum kontrol stratejileri ve ebeveynliği destekleyici sosyal teşviklerin azlığı sayılabilir. Ancak gebeliğin çok uzun süre ertelenmesi gebe kalma sorunlarına neden olabilir.

Günümüzde kadınlar genellikle kendilerine daha iyi baksalar da, sağlıklı alışkanlıklar bir kadının doğurganlıktaki doğal düşüşünü durduramaz çünkü kadın doğurganlığı yaşla birlikte doğal olarak azalır.

Kadın kısırlığını belirlemek için histeroskopi kullanma

Histeroskopi genellikle doktorlar tarafından yumurtlama problemlerine işaret edebilecek ağır veya düzensiz kanamanın kaynağını belirlemek için kullanılır. Histeroskopi, bir kadının gebe kalma ve hamile kalma yeteneğini etkileyen bir dizi durumu tanımlar ve tedavi eder. Histeroskopinin bazı potansiyel kullanımları şunları içerir: 

  • Rahim fibroidlerini, polipleri veya skar dokusunu değerlendirilir,
  • Uterusun yapısını değerlendirme, rahim septumunu (rahim boşluğunu bölen doku) veya diğer anormallikleri tanılama.
  • Biyopsi

Laparoskopi ve Histeroskopi nedir?

Laparoskopi ve histeroskopi, doktorların belirli kadın faktörlü kısırlık durumlarının tanı ve tedavisinde kullandıkları iki minimal invaziv cerrahi prosedürdür. Endometriozis, uterin fibroidler, endometriyal polipler, uterus anomalileri veya pelvik enfeksiyon öyküsü olanlar için şüpheli bir teşhisiniz varsa, doktorunuz bu durumları kesin olarak teşhis etmek ve tedavi etmek için laparoskopi ve histeroskopi tek başına veya aynı anda kullanabilir.

IVF sonuçlarını etkileyen, bazıları değiştiremeyeceğimiz (anne ve baba yaşı gibi) ve değiştirilebilir olan birçok faktör vardır. Değiştirilebilir faktörler yaşam tarzıyla ilgili (aşırı kilolu olma, sigara içme gibi) veya tıbbi (endometrioz yönetimini optimize etme, hormonal düzenleme ve diyabet kontrolü gibi) olabilir.   

Bu nedenle, IVF yolculuğunuza başlamadan önce bir Tüp Bebek Uzmanından ayrıntılı bireysel tıbbi doğurganlık değerlendirmesi alabilirsiniz.

Haşimato hastalığı olarak da adlandırılan Haşimato tiroiditi, bağışıklık sisteminin vücudun kendi dokularına karşı döndüğü bir bozukluk olan otoimmün bir hastalıktır. Haşimato, bağışıklık sisteminin troide saldırıdığı bir durumdur. Bu, tiroidin vücudun ihtiyaçları için yeterli hormon üretmediği bir durum olan hipotiroidizme yol açabilir.

Boynunuzun önünde bulunan tiroid bezi, metabolizmayı kontrol eden hormonlar yapar. Buna kalp atış hızınız ve vücudunuzun yediğiniz gıdalardan gelen kalorileri ne kadar hızlı kullandığı da dahildir.